TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowski kompozytor doby baroku. Przemysław Wojciech przybliżył postać Melchiora Teschnera

Sobota, 16 listopada 2024 o 20:34, autor: 0
Wschowski kompozytor doby baroku. Przemysław Wojciech przybliżył postać Melchiora Teschnera

Premierowy koncert w ramach XXI Królewskiego Festiwalu Muzyki we Wschowie poprzedzony został prelekcją pracownika Muzeum Ziemi Wschowskiej, Przemysława Wojciecha pt. „Melchior Teschner wschowski kompozytor doby baroku”. Wydarzenie odbyło się w Klasztorze Ojców Franciszkanów we Wschowie.

Życie i edukacja Melchiora Teschnera

Melchior Teschner urodził się 29 kwietnia 1584 roku we Wschowie w rodzinie królewskiego kuchmistrza Jakuba i Anny z Weberów. Pierwsze kroki w edukacji stawiał w lokalnej szkole łacińskiej, a później w gimnazjum w Żytawie. Od 1601 roku studiował na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą, gdzie poznawał tajniki muzyki pod okiem Bartholomäusa Gesiusa, jednego z wybitnych kantorów tamtego okresu. Zdobyte umiejętności praktykował, pełniąc funkcję kantora w Śmiglu przez trzy lata. Edukację kontynuował w Wittenberdze i Helmstedt, by w 1609 roku powrócić do Wschowy, gdzie został kantorem w kościele Żłóbka Chrystusa.

Twórczość muzyczna i współpraca z Valeriusem Herbergerem

Teschner zapisał się w historii jako autor opracowań muzycznych pieśni ewangelickich. Współpracował z pastorem Valeriusem Herbergerem, dla którego komponował muzykę do tekstów religijnych. Jego najbardziej znanym dziełem jest pieśń „Już Tobą się rozstaje, fałszywy świecie ty” („Valet will ich dir geben, du arge, falsche Welt”), wydana w 1614 roku. Pieśń stała się symbolem duchowej głębi późnej reformacji, a jej melodia została wykorzystana przez Jana Sebastiana Bacha w Pasji według św. Jana.

Melchior Teschner ponownie ożył w muzyce. Uroczyste obchody 440. rocznicy urodzin kompozytora w Przyczynie Górnej /

Posługa w Przyczynie Górnej

Od 3 maja 1614 roku Melchior Teschner sprawował posługę pastorską w Przyczynie Górnej, obecnie kojarzonej z kościołem pw. św. Jerzego. Ordynację przeprowadził Andreas Baudisuis w Legnicy, a urząd przekazał mu osobiście Valerius Herberger w czasie Adwentu. Teschner, oprócz działalności duszpasterskiej, kontynuował tworzenie muzyki. W 1614 roku skomponował „Freuden Gesang”, utwór weselny na cześć Matthaeusa Vechnera, nadwornego medyka króla Zygmunta III Wazy.

Życie rodzinne i spuścizna Melchiora Teschnera

W 1616 roku Melchior Teschner poślubił Elżbietę Mentzel, córkę diakona i rektora z Żórawic. Para doczekała się siedmiorga dzieci, spośród których Melchior młodszy kontynuował tradycję ojca jako pastor w Przyczynie Górnej. Teschner zmarł 1 grudnia 1635 roku. Jego grób znajduje się na Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim we Wschowie, gdzie zachowała się płyta nagrobna upamiętniająca jego wkład w życie duchowe i muzyczne regionu.

Dziedzictwo Teschnera

Melchior Teschner pozostawił po sobie dorobek muzyczny i duchowy, który wciąż inspiruje kolejne pokolenia. Jego pieśni, głęboko zakorzenione w tradycji reformacyjnej, przypominają o istotnej roli muzyki w życiu religijnym i społecznym tamtej epoki. Rok Teschnera 2024, ustanowiony przez Radę Miejską we Wschowie, to doskonała okazja, by przypomnieć postać tego wybitnego kompozytora oraz znaczenie jego twórczości dla kultury europejskiej.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl